9 Haziran Uluslararası Arşivler Günü (International Archives Day)

Posted by Haziran 9th, 2017 in Arşiv, Arşivcilik, Arşivcilik Yazıları

9 Haziran Uluslararası Arşivler Günü (International Archives Day)

Değerli Meslektaşlarım,

Bu gün 2017 yılı teması “Archives, Citizenship and Interculturalism” (Arşivler, Vatandaşlık, Külterlerarasılık) olan 09 Haziran Uluslararası Arşivler Günü“.

Tüm meslektaşlarımızın “09 Haziran Uluslararası Arşivler Günü“nü kutluyorum.

Ülkemizde kurumsal olarak birbirinden bağımsız, habersiz ve dağınık halde ve aynı zamanda erişim sorunları bulunan arşivlerin var olması henüz bir Millî Arşiv Kanununun çıkarılmamış olmasının bir sonucudur. Bu durum arşivcilik hizmetlerini olumsuz etkilediği gibi arşivcilik meslek personelini de oldukça olumsuz etkilemektedir. Farklı kurumlarda farklı kadro unvanları altında istihdam edilen yetkin ve nitelikli personelin mesleki şevki kırılmakta ve dünyada benzer kurumlardaki meslektaşlarından çok gerilerde kalmaktadır.

http://www.ica.org/en/international-archives-day-programme-s-map  web sitesinde bu gün ile ilgili kutlama programı oluşturulan harita üzerinde yer almaktadır.

Bana göre en anlamlısı küresel dışlanma halinde bulunan Katar’da bile bu gün ile ilgili kutlamaların yapılmasıdır!

Bu gün için, aynı zamanda International Council on Archives (ICA) üyesi de olan Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünün web sayfasında herhangi bir duyuru ve kutlama programını maalesef göremedim. 

ICA Başkanı Sayın David Fricker’in (aynı zamanda Avustralya Millî Arşiv Müdürü) bu gün ile ilgili kutlama mesajı bağlantıda yer almaktadır.  http://www.ica.org/en/message-from-david-fricker-about-the-international-archives-day

Ülkemizde Millî Arşiv Kanununun çıkarılmasını iflah olmaz bir sabırsızlıkla bekliyorum. 

Selam ve saygılarımla…

Share and Enjoy !

0Shares
0

0
0

Share

About Author

(0) Readers Comments

Leave a reply

Bir cevap yazın