Açgözlü, muhteris, kurnaz insanların mahvettiği doğa harikası bir belde:Uzungöl

Açgözlü, muhteris, kurnaz insanların mahvettiği doğa harikası Uzungöl

Trabzon’un Çaykara İlçesinin dünyaca bilinen turizm beldesi, Allah’ın burada yaşayanlara ve doğa sevgisi olan herkese cömertçe sunduğu eşsiz bir güzellik (idi) : Uzungöl!

Bir belde turizm adı altında insanlığın istifadesine sunulurken yerel yönetimler, turizm konusunda yetkin akademisyenler, yöre halkı, turizmciler gibi unsurların bu yer ile ilgili sağlıklı, akıllı, insaflı, yöresel ve etik değerlere uygun bir plan geliştirilir ve aşamalı olarak uygulamaya konulur.

Maalesef, Uzungöl, tüm bu aşamalardan yoksun bir şekilde turistik yer olarak ilan edildi. Gölün yakın çevresi büyük bir hızla kontrolsüz ve her türlü estetik anlayıştan uzak bir şekilde çeşitli konaklama mekânları ve “yetiştirme alabalık”, “taklit yemek” başta olmak üzere malzeme ve emek yoksunu yöresel yemeklerin pazarlandığı mekânlar inşa edildi, ediliyor!

Bu da yetmedi Çin malı hediyelik eşyalar “yöresel hediyelik” olarak turistlere pazarlanmaya çalışılıyor.

Paranın hırsına kapılan yöredeki yatırımcılar, bu güzel beldenin çirkinleşmesine aldırış bile etmeden bu günkü anlamsız, ruhsuz, estetikten yoksun yapıları yapmayı sürdürüyorlar. Yöre halkı da bölgeye olan rağbeti fırsata çevirmek için ahırlarını, merek ve evlerinin bir kısmını pansiyon yaparak Uzungöl gelirinden pay almaya başladılar.

Bu gün gelinen durum ise tam bir rezalet!

Uzungöl gibi bir doğa harikası hizmet ve kaliteden fakir, fiyattan zengin; turistin cebindeki paranın ne kadar fazlasını alırım diye düşünen işletmecilerin insafına bırakılmış bir yüz karası belde haline getirildi.

Bu yörenin çocuğu olarak hiç kimseye burayı tavsiye edemiyorum. Hatta buraya bir şekilde gelenler karşılaştıkları manzara ve diğer olumsuzluklardan tiksindiklerini belirtiyorlar ve ben maalesef “haklısınız”dan başka bir şey diyemiyor ve utanıyorum.

Benim utanmam mesele değil elbette ki ama Uzungöl bir gidenin asla bir daha gelmeyeceği ve çevresine tavsiye edemeyeceği bir kabusa dönüştürüldü.

Uzungöl işletmecileri, siz olsaydınız doğası katledilmiş; yemesi-içmesi, konaklaması ateş pahası, kaliteden yoksun bir yeri görmeye gider misiniz?

Uyanmazsanız, kendi bindiğiniz daldan düştüğünüzde uyanacaksınız.

Ve bu uyanış Uzungöl için çok geç olacak!

Share and Enjoy !

0Shares
0

0
0

Share

About Author

(0) Readers Comments

Leave a reply

Bir cevap yazın